Банер за начална страница

За списанието

Годишникът е най-старото периодично издание на Софийския университет, излиза за първи път през 1905 г. и играе важна роля в академичния живот на университета. Списанието е авторитетна трибуна, която позволява на публикуваните в него автори да запознаят академичната общност със своите изследвания и постижения. От 1977 г. Историческият факултет публикува свое издание на Годишника, в което биват поместени материали на утвърдени учени от България и чужбина, както и на млади изследователи, представящи резултатите от първите си изследвания. Сред сътрудниците са проф. Александър Фол, акад. Васил Гюзелев, проф. Николай Генчев, проф. Крумка Шарова, проф. Георги Бакалов, проф. Милчо Лалков, проф. Цветана Георгиева и много други.

В съвременността редколегията на списанието дава предимство на широк обхват от исторически теми с дискусионен характер, изследвания базирани на разнообразни методи и похвати, с използване на богат спектър от източници и документи. Поощряват се материали от млади учени, които се публикуват в раздел Дебюти. Списанието дава възможност за публикуване на мнения и рецензии, представени в рубриката Отзиви. 

Редколегията призовава авторите да се запознаят с изискванията за публикация в списанието и стриктно да ги спазват. Авторските права са защитени под условията на лиценза CC BY 4.0.

Съобщения

Прием на ръкописи за том. 108

15.02.2025

Редакционната колегия на сп. Годишник на СУ - Исторически факултет обявява прием на научни статии, студии и рецензии за новия си том, т. 108. Съгласно приетите правила, които в подробности ще прочетете на сайта на списанието, обемът на ръкописите не е ограничен. Молим Ви стриктно да спазвате изискванията за цитиране и посочване на използваните архивни източници и литература.

 

Повече за Прием на ръкописи за том. 108

Текущ брой

Т. 73 Бр. 1 (1979): Годишник на Софийския университет "Климент Охридски" - Исторически факултет
					Преглед Т. 73 Бр. 1 (1979): Годишник на Софийския университет "Климент Охридски" - Исторически факултет

ГСУ - ИФ, т. 73 съдържа студии, които хронологически обхващат времето от XV-XVI в. и  XX -то столетие, с резюмета на френски и английски език. Б. Цветкова изследва соколарството в Никополски и Видински санджак през  XV-XVI в. на богата база данни, извлечени от османските регистри. Ив. Илчев се спира върху отношенията между Англия и България в периода януари - април 1915 г., във връзка с Дарданелската операция. П. Петков разглежда малко изучаваните отношения между САЩ и България във времето на Първата световна война, и по-конкретно през 1917 - 1918 г. М. Лалков анализира слабо познатите проблеми на турското работническо профсъюзно движение 1945 - 1975 г. Историографската студия на Л. Любенова предлага на читателя кореспонденцията между видните историци проф. Васил Златарски и проф. Петър Ников от периода 1906 - 1930 г. З. Петкова разглежда развитието на библиографската литература в България, така също книгознанието и научната информация. Хр. Стефанов проследява промените в Радикалната партия в България от 1934 до 1937 г.

Публикуван: 13.11.1982

Целият брой на списанието

Виж всички броеве

Стилистика за цитиране (CSL)

Изтеглете стилистика за цитиране по изискванията на ГСУ-ИФ от тук.