Старобългарското историко-летописно творчество от средата на IX в. до началото на XI в.

Автори

  • Милияна Каймакамова Софийски университет "Климент Охридски"

DOI :

https://doi.org/10.60053/GSU.IF.1.72.33-92

Ключови думи :

Климент Охридски, Старобългарски език, Литература от старобългарския период

Резюме

  Конверсията на българите към християнството определя развитието на създаването на хроники в България от втората половина на IX век до началото на X век. По това време тя се обогатява по жанр. В края на IX век в България се появяват съкратени хроники на световната история. Те имат особено голямо значение за разпространението на историческото познание в обществото по времето на старобългарския език. От този жанр са запазени произведения, известни под името „Нстоrнкнн .зь. Б[ог]ь. въкратце,", написани от епископа Константин Преславски и „иМтопнсь.ць. съкrь.тъц1." Заедно те отразяват една от тенденциите в реорганизацията на българската историческа мисъл след приемането на християнството.

През този период съкратената форма на хрониките, характерна за България в края на VII и първата половина на IX век, също продължава своето развитие. Тя намира отражение в надписите на хрониките и в колофоните. Тези паметници са допринесли за укрепване на българското народно съзнание. Най-известните са: „Надписът на жупан Димитър" от 943 г. и „Надписът на цар Иван Владислав". В съдържанието на хрониките важни места заемат „историческото журналистика" и историческото повествование. Авторът е изследвал произведенията „О пнсмн11,хъ ЧfЪНО­fН.Зць. J(fь.Бfь.", разказа „Чудото на св. Георги с българина" и „Легендата за кръста от желязо".

Произведението „О пнсм~н1,хъ ЧfЪНОfН.Зць. КfЬ.БfЬ." е изучавано като историческо журналистика, което има най-голяма стойност за този период. То се оказва истинска апология на славянското дело. Историческите разкази „Чудото на св. Георги с българина" и „Легендата за кръста от желязо" показват, че част от историческата литература от края на IX и началото на X век започва да придобива по-голяма популярност. В съдържанието на хрониката-художествената литература влизат и някои произведения от църковната литература от периода на старобългарския език: първата биография на Наум, детайлната биография на Климент Охридски и биографията на 15-те мъченици от Тивериопол от Теофилакт Охридски, както и речта на Презвитер Козма срещу богомилите. Мястото на тези литературни произведения, включващи елементи на хрониката, в историята на хрониките от периода на старобългарския език винаги се определя от наличието на исторически данни. Няма съмнение, че техният външен принос разширява и задълбочава възприятието за съдържанието и формите на българската хроникално-историческа традиция от края на IX до началото на X век. Тяхната историческа основа се търси в особеностите на съставянето им, в ограниченото количество елементи на хрониките и в тяхното съдържание.

Преведените византийски хроники играят особено важна роля за формирането на историческата литература като такава в периода на старобългарския език. Благодарение на тях хрониките на Йоан Малала, Георги Монах-Амартол и Георги Синкел получават по-широко разпространение; чрез сравнителен анализ на гръцките и славянските текстове се посочват основните различия в преводите на хрониките на старобългарски език.

В последната част на изследването, посветена на влиянието на традицията на историческата хроника на старобългарски език върху „Поссть. Рfмшных мт", се прави опит да се докаже старобългарският произход на произведението „Скь..зr..нт о ПfНМЖ~­ннн кннrъ" и да се конкретизират, доколкото е възможно, старобългарските източници, които са взели участие в създаването на най-старите руски хроники. Чрез сравнителен анализ се предполага, че кратките данни, свързани с управлението на царете Борис и Симеон, най-вероятно са взети от превод на старобългарски на хрониката на Георги Монах.**

Използвани източници

Ив. Дуйчев. Преглед на българската историография. - Jugoslovenski istoriski casopis, IV, р. 42--44; Ubersicht uber die bulgarische Geschichtsschreibuпg. - In: Antike und Mittelalter in Bulgarien. Berlin, 1960, р. 51-53; Г. Тодоров. Зараждане и начално развитие на българската историография (680-1018). - Ист. пр., XIX, 1963, кн. 3, с. 84.

А. Горскийи К. Новоструев. Описание славянскнх рукописей Мо­сковской синодальной библиотеки. Отд. I I. М., 1958, с. 409-434; Новобългарски текст у Ив. Дуйчев. Из старата българска книжнина. !. С., 1943, с. 139-200 (по-ната­тък СБК).

В. Златарски. Най-старият исторически труд в старобългарската книж­нина. - СпБАН, 1923, кн. XXYII, с. 132-182.

Ив. Дуйчев. Преглед на българската историография ... , с. 42; В. St. Аn­guеIоv. Le „Летописца Вкратце" du recueil de Simeon. - Byzaпtinobulgarica, II, 1966, р. 88·-91; Г. Тодор о в. Зараждане и начално развитие ... , с. 85.

В. 3латарски. Цит. съч., с. 132.

Пак там, с. 162.

В. Златарски. Цит. съч., с. 163.

Пак там, с. 164--,-165.

Пак там, с. 160-161.

Р. Sсhreinеr. Die Byzaпtinischen Кleinchroniken. Teil I, Einleiiungen und Text. Wien, 1975, chronik N 2, р. 46-47.

В. 3латарски. Цит. съч., с. 161, 165.

В. 3латарски. Имали ли са българите свое летоброение? - СпБАН, I, 1911, с. 1-92; Iv. Dujсеv. Uпа pagina della civilta bulgara nel medioevo. La crono­logia bulgara. - L'Europa orieпtale, XIV, 1934, р. 334-342; Ив. Добрев. За алек­сандрийското и моравско-панонското летоброение и за някои дати в старата славянска писменост. - Гoд. Соф. унив., фак. слав. фил., XIX, 1976, 2, с. 158-173; А, Кузьмин. Начальные этапы дрсвне-русскоrо летописания. М., 1977, с. 279-287. Според хронологическото изследване на Ив. Добрев за основа на преизчисляване на световните години в българската летобройна ера е бил взет коефициентът 5513.

Ив. Дуйчев. Зараждане на научната мисъл в средновековна България. - В: Сб. Българско средновековие. С., 1972, с. 432-433

Н. Степанов. Летописец вскоре патриарх Никифора в Новrородской корм­чей. - ИОРЯС, XVII, 1912, кн. 3, с. 293-320.

М. Wеingаrt. Byzantske kroniki v Iiterature cirkevпe-slovenske. Prehledа rasbor filologicki. 1, Bratislava, 1922, р. 58-62.

В. St. АnguеIоv. Ор. cit., р. 100-105.

Файлове за сваляне

Публикуван

11.11.1982

Как да цитирате

Каймакамова, М. (1982). Старобългарското историко-летописно творчество от средата на IX в. до началото на XI в . ГСУ-ИФ, 72(1), 33–92. https://doi.org/10.60053/GSU.IF.1.72.33-92